Samochód składa się z tysięcy różnego rodzaju części, które w całości tworzą bezpieczny pojazd, przy pomocy którego wygodnie udać się możemy w niemal dowolne miejsce, do którego prowadzi jakaś droga. W samochodzie zetknąć się można z wieloma układami, bez których działanie samochodu byłoby niemożliwe. Jednym z istotniejszych układów jest z pewnością układ wydechowy, którego jednym z głównych zadań jest odprowadzanie spalin z silnika, w sposób bezpieczny. Nie trzeba długo myśleć, by dojść do wniosku, że spaliny składają się z wielu szkodliwych substancji. Układ wydechowy musi być więc skonstruowany tak, by neutralizował jak największą ilość składników spalin, by ograniczyć emisję szkodliwych związków do powietrza. Jednym z ważniejszych elementów takiego układu jest katalizator.
Działanie katalizatorów
Katalizatory nie były stosowane w samochodach od zawsze. Początkowo nie zdawano sobie bowiem sprawy z tego, jak niebezpieczne mogą być niektóre ze związków chemicznych, które wydostają się z silnika. Z czasem zaczęto więc stosować katalizatory, które w pozwalały w dużym stopniu zmniejszyć ilość szkodliwych substancji zawartych w paliwach. Jednym z ważniejszych elementów każdego katalizatora jest bloczek monolitu, który pokryty jest metalem szlachetnym. Zasada katalizatora opiera się na reakcji różnych substancji zawartych w spalinach z katalizatorem, dzięki czemu poszczególne związki chemiczne mogą zostać zamienione na inne, znacznie mniej szkodliwe. Z czasem konieczne było stosowanie układów, które wyposażone są nie w jeden, a kilka katalizatorów.
Jak wytrzymałe są katalizatory?
Katalizatory potrafią rozgrzewać się do naprawdę wysokich temperatur, dlatego należy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Na pewno samochodu, który dopiero co przejechał sporą odległość, nie można stawiać nad łatwopalnymi substancjami – mogłoby się to po prostu źle skończyć. Jeżeli samochód wyposażony jest w instalację LPG, to musi być ona odpowiednio wyregulowana, bo w przeciwnym wypadku, katalizatory posiadające ceramiczny rdzeń, mogłyby się przedwcześnie zniszczyć. Poza tym katalizatory samochodowe są w stanie wytrzymać co najmniej kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Można spokojnie podwoić tą wartość przy odpowiednim eksploatowaniu samochodu, jednak wtedy sprawność takiego urządzenia spaść może nawet o 75%, więc raczej nie jest to niczym wskazanym.
Dodaj komentarz